Osoby odpowiadające za organizację pogrzebu i mające w perspektywie zamówienie pomnika dla osoby zmarłej, często spotykają się z pytaniem, czy chcą na nim umieścić epitafium. Wiele osób nie wie co kryje się pod tą nazwą. W rzeczywistości jest to krótki tekst, który może być przygotowany przez rodzinę lub zakład pogrzebowy, natomiast umieszczany jest on na płycie nagrobnej lub pomniku. Tekst ten ma upamiętniać lub sławić zmarłego. Krótkim epitafium jest na przykład „zginął śmiercią tragiczną” lub „przeżył zaledwie X dni lub lat”. Nie są to jednak jedyne dostępne treści, które mogą pełnić rolę epitafium.
Najczęstsze formy epitafium
Nie ma ściśle określonego kodeksu norm i zasad, które określają jak powinno brzmieć epitafium. Przede wszystkim nie może ono mieć charakteru obraźliwego, wulgarnego lub urażającego czyjeś uczucia lub przekonania. Epitafium może mieć formę motto, cytatu lub powiedzenia, które w sposób bezpośredni lub pośredni wiąże się z życiem zmarłej osoby. Długość epitafium również nie jest odgórnie określona. Przyjęło się powszechnie, że epitafium powinno być w miarę krótkie i łatwe do przeczytania i zapamiętania. Zakład pogrzebowy organizujący ceremonię niejednokrotnie posiada listę najczęściej wybieranych epitafiów.
Jak wykonuje się epitafium
Sposób wykonania epitafium na płycie nagrobka nie jest skomplikowany i przebiega w taki sam sposób, jak wykonanie innych liter i cyfr, układających się np. w imię i nazwisko osoby zmarłej. Zazwyczaj do produkcji epitafium stosuje się technologię piaskowania. Na płycie naklejana jest przygotowana wcześniej folia z wycięciami układającymi się w kształt napisów. Piasek o drobnych ziarenkach uderza w płytę nagrobka, stopniowo ją zdzierając. Surowe napisy zostają następnie zabezpieczone poprzez pomalowanie ich dedykowanymi farbami o kolorze metalicznym – zwykle złotym lub srebrnym.
Czy epitafium jest trwałe?
Tak, ale po wielu latach może wymagać odświeżenia, jeśli napis przestaje być czytelny. Zależnie od technologii wykonania i jakości farby, po wielu latach może ona tracić swój blask, przez co epitafium staje się mało czytelne. Na szczęście z jego odnowieniem nie ma problemu. Rycinę należy oczyścić i osuszyć, a następnie dokładnie pokryć kupioną wcześniej farbą złotą lub srebrną. Można ją otrzymać w wygodnej postaci pędzelka lub flamastra. Oczywiście są również epitafia wykonane w technologii znacznie trwalszej, gwarantującej świeżość i wytrzymałość przez długie dziesięciolecia. W razie jakichkolwiek wątpliwości, w jakiej technologii najlepiej jest wykonać takie epitafium, niezbędnej pomocy może udzielić zakład pogrzebowy lub kamieniarski, który będzie odpowiedzialny za wykonanie pomnika. Koszt samego wykonania epitafium nie jest wysoki w stosunku do pozostałych cen związanych z przygotowaniem grobu i postawieniem pomnika.