W naszej stolicy – Warszawie, istnieje kilkanaście cmentarzy, zarówno o dużej jak i małej powierzchni. Miejsca te odwiedzane są codziennie przez rdzennych warszawiaków, a także osób, będących w mieście jedynie przejazdem. Jest to wyjątkowe miejsce, gdzie modlimy się za zmarłych bliskich, służące do utrwalenia ich w naszej pamięci. W dzisiejszym artykule przybliżymy największe cmentarze w Warszawie.

Cmentarz Wojskowy na Powązkach

Istnieje od 1912 roku i znajduje się w dzielnicy Żoliborz. Początkowo został założony jako cmentarz prawosławny dla poległych rosyjskich żołnierzy. Po rozpoczęciu I Wojny Światowej chowani byli tam również jeńcy. Natomiast w latach 1945-1947 miejsce spoczynku znaleźli tam żołnierze Armii Krajowej, którzy zmarli podczas powstania warszawskiego. Obecnie istnieje kilka kwater Cmentarza Wojskowego na Powązkach tj. Kwatera na Łączce, Dolinka Katyńska, Kwatera Smoleńska oraz Kwatera Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka”. Cmentarz jest czynny od siódmej rano do godziny dwudziestej drugiej. 

Cmentarz Powązkowski 

Inaczej Stare Powązki. Został założony w 1790 roku i leży na Woli. W 2014 roku uznano go za „pomnik historii” wraz z pięcioma innymi cmentarzami. Liczba pochowanych osób wynosi około milion. Wśród nich znajdują się nagrobki wielu znanych osób m.in. żołnierzy, którzy brali udział w powstaniu kościuszkowskim, a także liczni artyści, pisarze, poeci i działacze, którzy starali się o niepodległość kraju. Z myślą o tych osobach w 1925 roku powstała Aleja Zasłużonych. Godziny otwarcia cmentarza ulegają zmianie w zależności od miesiąca.

Cmentarz Wolski

Jest to cmentarz parafialny, położony na Woli. Istnieje od 1854 roku i początkowo był przeznaczony dla ubogiej części miasta. Cmentarz był powiększany trzy razy: w 1874, 1882 i 1899. Możemy znaleźć tam symboliczny grób trzydziestu mieszkańców klasztoru, którzy zostali rozstrzelani w pierwszych dniach trwania powstania warszawskiego, a także zbiorowy grób Sióstr Benedyktynek. Obok znajduje się Cmentarz Powstańców Warszawy, a odrobinę dalej pawilony handlowe z kwiaciarniami i zakładami pogrzebowymi. Cmentarz czynny jest codziennie od godziny siódmej do dwudziestej.

Cmentarz Północny

Jest to cmentarz komunalny, a co za tym idzie miejsce pochówku znajdą tam wszystkie osoby niezależnie od wyznawanej za życia wiary. Ma on 143 ha i uznawany jest za jeden z największych w kraju i na kontynencie. Na jego obszarze powstało wiele kwater grzebalnych, dom pogrzebowy, wybudowano drogi i aleje oraz posadzono drzewa oraz kwiaty. Do tej pory pochowano tam blisko dwieście tysięcy osób.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *