Pogrzeb jest na ogół apogeum bólu związanego z śmiercią bliskiej osoby – rodzica, brata, dziecka czy przyjaciela. Dla wielu, sposobem na rozładowanie wewnętrznego napięcia i pogodzenia się z sytuacją, jest organizacja pogrzebu, a także związana z tym świadomość, że zmarły został godnie pogrzebany. Jedną ze składowych, które na to wpływają jest właśnie namiot pogrzebowy, osłaniający znajdującą się na zewnątrz trumnę lub urnę oraz sam grób.

Dlaczego namioty pogrzebowe są istotne?

Niejednokrotnie namiot pogrzebowy postrzegany jest jako element z elementów oddawania szacunku dla ukochanego zmarłego. Szczególnie mocno uwidacznia się to przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych, takich jak opady deszczu, śniegu czy wietrznej pogodzie. Osobom niepogrążonym w żałobie nie wydają się niczym istotnym, ale dla ludzi będących w „emocjonalnej rozsypce” mogą odgrywać ogromną rolę. Z kolei przy mocnym słońcu dają one komfort termiczny, osłaniając od uciążliwych promieni słonecznych, które w połączeniu z odświętnymi strojami, mogą być prawdziwą udręką. Namioty pogrzebowe pełnią wreszcie funkcję dekoracyjną i nadają ceremonii uroczystego charakteru. Tworzą również możliwość do prowadzenia ceremonii pogrzebowych mających odświętny charakter, niezależnie od tego, czy są one świeckie czy wyznaniowe. W końcu, już po uroczystości, ułatwiają pracę grabarzom, gdyż mogą oni zamknąć grób bez względu na panujące warunki atmosferyczne.

Jak skonstruowane są namioty pogrzebowe?

Ze względu na swoje przeznaczenie namioty pogrzebowe muszą łączyć w sobie trzy cechy: estetyczny i dostojny wygląd, wytrzymałość oraz łatwość montażu i demontażu. Z tego względu na ogół wykonuje się je z wysokiej jakości materiałów sztucznych, odpornych na wszelkie warunki atmosferyczne. Ich forma jest raczej prosta, nierzadko występuje logo zakładu pogrzebowego, pełniąc dyskretną funkcję marketingową. Najczęściej spotykaną barwą jest czerń, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby namiot był na przykład szary bądź granatowy. Konstrukcje wykonuje się z bardzo solidnego stelażu, odpornego na ciągłe składanie i rozkładanie namiotu. Sam namiot musi być łatwy w transporcie, tak aby bez problemu móc przewieźć go karawanem. Namioty pogrzebowe muszą posiadać elementy do mocowania ich z podłożem bądź specjalne obciążniki. Nie można bowiem dopuścić do sytuacji, w której namiot przewróciłby się, uszkadzając okoliczne pomniki bądź narażając na krzywdę pogrążonych w żałobie członków rodziny. Namioty pogrzebowe występują w wielu rozmiarach, od małych konstrukcji pod którymi mieści się jedynie urna, aż po bardzo duże, pod którymi zmieści się trumna, najbliższa rodzina oraz osoba prowadząca ceremonię.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *