Firmy oferujące usługi pogrzebowe coraz częściej prócz pogrzebu katolickiego proponują pogrzeb świecki, który w naszym kraju staje się z dnia na dzień popularniejszy. Jakie są różnice między pogrzebem świeckim a pogrzebem katolickim?

Podstawowe różnice 

Przede wszystkim pogrzeb świecki nie jest prowadzony przez księdza, tylko przez mistrza ceremonii reprezentującego zazwyczaj dany zakład pogrzebowy. Z reguły na pogrzebie świeckim nie ma mszy świętej, modlitw, pieśni religijnych oraz symboli religijnych (chyba że zmarły bądź rodzina zmarłego sobie tego zażyczy). Mowa księdza na pogrzebie katolickim głównie skupia się na odpowiednim, chrześcijańskim sposobie przeżywania żałoby oraz ogólniej rzecz biorąc na kwestiach religijnych i duchowych. Natomiast mowa mistrza ceremonii na pogrzebie świeckim skupia się na samej osobie zmarłego oraz wspomnieniach bliskich. Przebieg pogrzebu katolickiego trzyma się sztywnego schematu, a scenariusz pogrzebu świeckiego przebiega wedle życzenia zmarłego bądź bliskich. Wspólnym elementem obu form pogrzebów jest transport zmarłego na cmentarz przezdom pogrzebowy oraz złożenie wieńców na grób. 

Jak dokładnie wygląda pogrzeb świecki? 

Zacznijmy od wyjaśnienia, kim jest mistrz ceremonii, Mistrz ceremonii nie ma święceń kapłańskich, ale musi być to osoba charakteryzująca się wysoką kulturą osobistą, odpornością psychiczną i fizyczną, charyzmą, taktem oraz musi mieć dobrą dykcję. Mistrz musi napisać mowę w oparciu o to, co by chcieli usłyszeć bliscy zmarłego. Oprawa muzyczna to zazwyczaj muzyka klasyczna, lecz na życzenie żałobników mogą być odtwarzanie ulubione utwory zmarłego. Żałobnicy mogą sobie również zażyczyć pokaz multimedialny ze zdjęciami umarłego, filmami bądź inną oprawą multimedialną. Bliscy zmarłego sami wybierają wydźwięk pożegnania. Może być on przepełniony żalem oraz smutkiem albo nieco wesoły, zabarwiony humorystycznie. 

Cena

Jeżeli chodzi o pogrzeb humanistyczny, to samo napisanie oraz wygłoszenie indywidualnej mowy to koszt około trzystu złotych. Całe pożegnanie kosztuje od czterystu złotych do dziewięciuset złotych. Profesjonalna oprawa muzyczna na żywo to koszt kolejnych dwustu złotych. Ponadto, w przypadku pracy poza standardowym obszarem działalności mistrza ceremonii dochodzą jeszcze koszty dojazdu. Natomiast, sam pogrzeb katolicki (msza oraz odprowadzenie trumny) kosztuje od sześciuset do tysiąca złotych. W każdym razie koszt obu form pogrzebów jest do siebie bardzo zbliżony. Średnia cena pogrzebu (łącznie z przygotowaniem zmarłego, trumną, wieńcami, pożegnaniem, miejscem na cmentarzu oraz stypą) to około dziesięć tysięcy złotych. 

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *