Pogrzeb żydowski posiada zupełnie inną formułę niż znane nam ceremonie pogrzebowe, zarówno katolickie, jak i świeckie. Przede wszystkim według judaizmu wszystkie rzeczy, jakie istnieją na świecie, są rytualnie nieczyste lub czyste. Człowiek traci swoją rytualną czystość z chwilą śmierci, co jest niejako zaraźliwe. Czysta osoba przez kontakt z tym, co jest dalekie od sterylności w kontekście religijnym, sama staje się nieczysta. To dlatego rodzina zmarłego nie może zająć się kwestiami związanymi z pogrzebem i samym przygotowaniem do pochówku. Robi to jednak grupa ludzi, nazywająca się Chewra Kadisza.

Kto zajmuje się sprawami pogrzebowymi?

Chewra Kadisza to charytatywne stowarzyszenie żydowskie, które działa we wszystkich gminach żydowskich. Członkowie tego bractwa dokonują rytualnych czynności, których celem jest oczyszczenie ciała zmarłego Żyda przed pochówkiem. Przedtem wykonywano tę czynność w części gospodarczej cmentarza żydowskiego, domu oczyszczenia, inaczej zwanego też domem pogrzebowym. Teraz w naszym kraju ciało zabiera zakład pogrzebowy, a członkowie Chewra Kadisza pojawiają się dopiero przed pogrzebem.

Przygotowanie ciała

Rytuał oczyszczenia polega na myciu poszczególnych części ciała zmarłego w odpowiedniej kolejności. Na koniec polewa się je 18 litrami wody, ale należy wykonać to tak, aby płyn dotarł do każdej części ciała. Podczas tego, zmarłego ustawia się w pozycji pionowej, żeby po chwili znów ułożyć go tak jak poprzednio. Po tych czynnościach następuje ubieranie.

Pogrzeb żydowski – odzież dla zmarłego

Ciała Żydów zaraz przed złożeniem do grobu ubiera się zazwyczaj tak samo. Nie ma w ich religii garniturów czy sukien. Z taniego białego płótna szyje się strój o nazwie tahrichim. To specjalna szata, przeznaczona tylko dla zmarłego. Strój kobiet złożony jest z sześciu części, a mężczyzn z siedmiu. Wszystko dlatego, że panom nakłada się tałes, służący do modlitwy. Kobiety przez brak obowiązku modlitwy, nie potrzebują więc tego atrybutu. Ubranie nie może mieć żadnych ozdób, kołnierzyków, spinek, guzików i mankietów. Nie wolno także zakładać zmarłemu butów, a jedynie zszywa się mu nogawki spodni.

Żydowskie uroczystości pogrzebowe

Od śmierci do wyjścia z domu pogrzebowego na część grzebalną cmentarza, ciało powinno być ułożone nogami do przodu. Cmentarz przeznaczony Żydom składa się z dwóch części. Pierwsza, ta gospodarcza, należy do świata żywych. Druga, ta grzebalna, jest oddana zmarłym. Od momentu ułożenia ciała w grobie, zmarły jest u siebie w domu. My, jako że żyjemy, kiedy znajdujemy się w tej części, stajemy się gośćmi w czyimś domu. Jeszcze kiedyś zmarłych chowano bez trumny, owijano ich ciało tylko w prześcieradło. W dzisiejszych czasach względy sanitarne na to nie pozwalają. Zwłoki należy złożyć do grobu ziemnego, beton nie może znaleźć tam swojego miejsca.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *