Śmieć bliskiej osoby to ciężka chwila dla rodziny i znajomych. Ceremonia pogrzebowa jest bardzo podniosła, pełna zadumy i powagi. Wiadomo, że emocje mogą bardzo utrudnić spokojne przeżycie uroczystości pogrzebowej. Jednak, warto znać najważniejsze zasady savoir-vivre, aby nie popełnić żadnej, znaczącej gafy w trakcie pogrzebu.
Zasady savoir-vivre w trakcie pogrzebu
Pierwszą kwestią jest powiadomienie potencjalnych uczestników ceremonii o pogrzebie. Trzeba pamiętać o wszystkich osobach, które są bliskie zmarłemu. Można wysłać im wiadomość sms, zadzwonić lub osobiście opowiedzieć o śmierci. Innym sposobem, na zawiadomienie o pogrzebie, jest wywieszenie klepsydry, która może być przygotowana przez zakład pogrzebowy.
Kolejną istotną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest atmosfera. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej ciszy, która pozwala na skupienie i refleksję. Śmiech, głośne komentarze, niewyciszony telefon, z pewnością będą przeszkadzać innym uczestnikom uroczystości.
Adekwatny ubiór i kwiaty
Istotne jest także to, w co ubierają się żałobnicy. Koniecznie trzeba zrezygnować ze zbyt pstrokatych i krzykliwych kolorów. Strój powinien być elegancki i odświętny. Zgodnie z tradycją osoby, które były związane ze zmarłym decydują się na kolor czarny. Inni uczestnicy także mogą zdecydować się na czerń lub inny kolor, ważne aby był utrzymany w ciemniejszej tonacji.
Omawiając zasady dotyczące samego pogrzebu, warto też zastanowić się nad kwestią doboru kwiatów. Są one symbolicznym pożegnaniem zmarłego. Można je składać w kościele przy trumnie lub na cmentarzu. Najbardziej popularne są wiązanki z lilii i chryzantem. Jednak można też przygotować bukiety z kwiatów, które lubił zmarły.
Składanie kondolencji
Wiele osób, zastanawia się w jaki sposób składać kondolencje. Nie jest to takie łatwe jakby się mogło wydawać. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że kondolencje to nie życzenia, tylko słowa wsparcia. Czasem wystarczy gest jak np. uścisk dłoni, czy przytulenie. Kondolencji nie powinno się składać SMS – em czy mailem. Można jednak wysłać tradycyjny list czy kartkę. Z kondolencjami można zadzwonić, w szczególności gdy nie możemy uczestniczyć w uroczystości pogrzebowej. Kondolencje nie powinny być zbyt długie, przyjdzie jeszcze czas na dłuższe rozmowy. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na ten temat zapraszamy do artykułu współczesne formy składania kondolencji.
Stypa
Popularną tradycją, jest zaproszenie uczestników pogrzebu na poczęstunek po zakończeniu ceremonii. Nie wypada odmówić, jeśli zostało się indywidualnie zaproszonym. Na konsolacji, trzeba zachowywać się odpowiednio i stosownie do sytuacji. Zasady i charakter wydarzenia określają najbliżsi zmarłego. Jeśli nie są oni gotowi na wspomnienia osoby zmarłej, należy nie podejmować tego tematu i nie zmuszać ich do rozmowy. Pogrzeb i stypa to trudny czas, trzeba to uszanować.