Śmierć osób bliskich należy do najtrudniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Każdy przeżywa takie zdarzenie indywidualnie. Dla niektórych może to być koniec świata, nie tylko emocjonalnie, ale także ze względów finansowych. Warto jednak zastanowić się nad tym, jak ograniczyć stres związany z pogrzebem osoby bliskiej i zadbać o finanse. Podczas osobistej tragedii, nie mamy ochoty martwić się o finanse na godny pochówek zmarłego. Zasiłek pogrzebowy przysługujący członkom rodziny zwykle nie wystarcza na pokrycie pełnych kosztów organizacji uroczystości pogrzebowej. Rozwiązaniem wartym rozważenia jest wykupienie dodatkowej polisy na wypadek śmierci osoby bliskiej lub na wypadek własnej śmierci.

Rodzaje ubezpieczenia na pogrzeb

W zależności od naszych potrzeb i sytuacji zdrowotnej i rodzinnej, możemy zdecydować się na różne ubezpieczenia. Rozważmy dwie najbardziej pasujące opcje: pierwsza to wsparcie rodziny osoby ubezpieczonej po jej śmierci, a druga to pomoc w przypadku śmierci najbliższych osób (rodziców, teściów czy innych bliskich członków rodziny).

Polisa na życia oraz polisa pogrzebowa 

Mało kto decyduje się na odkładanie pieniędzy na wypadek własnej śmierci, tym bardziej że często bywa niespodziewana. Wybór polisy na wypadek śmierci odciąży rodzinę ze względu na to, że nie będzie ona musiała pokrywać kosztów pochówku z własnej kieszeni. Ubezpieczenie mogą wykupić osoby pełnoletnie. Może to być dodatek do polisy na życie lub oddzielne ubezpieczenie pogrzebowe. W każdym wypadku bliscy osoby zmarłej otrzymają świadczenie, które umożliwi im zorganizowanie godnego pożegnania.

Polisa na życie z doubepieczeniem członków rodziny

Co w przypadku, gdy wiemy, że nasza mama czy tata nie korzystają z takiego ubezpieczenia, a to nam przyjdzie opłacić pogrzeb? Sami możemy zadbać o finanse i rozważyć zakup polisy na życie, która zostanie wypłacona nie tylko w przypadku naszej śmierci lub choroby, ale także w przypadku śmierci bliskich członków rodziny W tych trudnych chwilach taka pomoc bywa bezcenna. W zależności od wyboru ubezpieczyciela mogą istnieć różne ograniczenia wiekowe, a także kwotowe. W celu przystąpienia do ubezpieczenia, ubezpieczyciel przeważnie nie żąda żadnych badań lekarskich poza ankietą zdrowotną. Kwota wypłacana w przypadku śmierci bliskich może być przeznaczona zarówno na organizacje pogrzebu, jak i na pomoc psychologiczną.

Ubezpieczenie pogrzebowe wady i zalety

Do ewidentnych zalet należy zaliczyć stałą, stosunkowo niską składkę. Dodatek pogrzebowy jest bezterminowy, a polisy na życie obowiązują zwykle do osiągnięcia konkretnego wieku. Ubezpieczenie jest dostępne praktycznie dla wszystkich. Dodatkowo nie musimy się zamartwiać kwestią finansową związaną z godnym pochowaniem bliskich. 

Pomimo wymienionych zalet w przypadku osób mniej zamożnych nawet niska składka może być obciążeniem. W takim wypadku warto zdecydować się na opłacanie polisy wcześniej, aby zminimalizować miesięczne koszta. Ponadto, część ubezpieczycieli nie chce obejmować polisą na życie osób starszych, ze względu na wysokie prawdopodobieństwo chorób i śmierci.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *