Śmierć to zdarzenie, które w wielu przypadkach atakuje nagle i bez uprzedzenia. Wypadki, katastrofy, akty przemocy – o tych sytuacjach nie myślimy wychodząc z domu. Formalności związane ze zgonem są procesem żmudnym i trudnym, głównie z uwagi na atmosferę towarzyszącą ich załatwianiu. W przypadku obcokrajowców jest ich jeszcze więcej. Najliczniejszą grupą obcokrajowców w Polsce są Ukraińcy, dlatego skupimy się tym jak zorganizować transport zwłok z Polski do Ukrainy.

Transport zwłok na Ukrainę – u kogo szukać pomocy?

Przede wszystkim należy pamiętać, że wszelkie formalności związane z przewozem zwłok na Ukrainę należy załatwić w Polsce. Inne będzie postępowanie w przypadku tymczasowego pobytu, na który ofiara miała ubezpieczenie, a inne gdy przebywa na terenie kraju dłuższy czas. W tym pierwszym przypadku ogół czynności i  kosztów związanych z transportem spada na ubezpieczyciela. W drugiej sytuacji należy zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanej firmy, która jest wyposażona w odpowiednio dostosowane pojazdy. Obecnie coraz więcej domów pogrzebowych wprowadza już taką usługę. Nie ma możliwości zorganizować takiego transportu indywidualnie, o czym szczegółowo zawiadomił Minister Zdrowia w swoim Rozporządzeniu z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich.

Niezbędne dokumenty

Większość wyspecjalizowanych firm czy zakładów pogrzebowych wraz z przyjęciem zlecenia na przewóz zwłok na Ukrainę wymaga złożenia lub przygotowania odpowiednich dokumentów. Należą do nich w szczególności:

  • Akt zgonu.
  • Akt urodzenia na druku międzynarodowym wnioskodawcy.
  • Zaświadczenie wystawione przez lekarza wykluczające jako przyczynę śmierci chorobę zakaźną.
  • Podpisany protokół zamknięcia trumny z którego wynika, że zwłoki zostały włożone do drewnianej lub metalowej trumny z wkładem metalowym. Dodatkowo powinno wynikać z niego, że w spodniej warstwie trumny znajduje się wkład pochłaniający wilgoć o grubości 5 centymetrów.

Formalności pogrzebowe

Niektóre z tych formalności, np. akt urodzenia na druku między narodowym, obcokrajowiec musi załatwić sam. Inne, np. protokół o zamknięciu trumny lub zaświadczenie do lekarza, można zlecić zakładowi pogrzebowemu. Kolejnym krokiem niezbędnym dla załatwienia sprawy jest złożenie wniosku do starosty lub prezydenta miasta, określającym miejsce wyjazdu i przyjazdu transportu ze zwłokami. Podaje się tam także środek transportu jakim zwłoki będą przewożone. Istnieje także konieczność uzyskania zgody konsula. Dopiero po załatwieniu tych formalności, w których może pomóc nam wyspecjalizowana firma lub dom pogrzebowy, istnieje możliwość zorganizowania transportu. Zgodnie z prawem cały zabieg powinien trwać maksymalnie trzy dni od wydania zaświadczenia i zezwolenia konsula. Gdy transport dojedzie na miejsce docelowe należy pochować Zmarłego niezwłocznie, bez otwierania trumny.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *