Ghost Bike to wyjątkowy rodzaj upamiętnienia rowerzysty, który zginął tragicznie w wypadku drogowym. Symbolem tego nieszczęścia staje się najczęściej stary rower, pomalowany na biały kolor. Umieszcza się go jak najbliżej miejsca śmiertelnego wypadku. Bardzo ważnym elementem tego rodzaju upamiętnienia jest tabliczka zawierająca imię lub imię i nazwisko zmarłego, często również z jego wiekiem i datą śmierci. Duch Roweru jest swego rodzaju napomnieniem dla kierowców, aby na drodze mieli wzgląd na bezpieczeństwo rowerzystów.
Jak powstał pierwszy Ghost Bike?
Pierwszy Ghost Bike wykonano w 2002 roku w San Francisco. Artysta, Jo Slota, uczynił ze starego roweru uliczną instalację artystyczną. Rower pomalował na biało, a następnie zdjęcie tej pracy artysta umieścił następnie na stronie internetowej ghostbike.net, na której tłumaczył symbolikę tej specyficznej instalacji. W zamyśle twórcy upamiętnienie miało być uniwersalne, bez celebracji konkretnego zmarłego. Chodziło po prostu o zwrócenie uwagi na problem śmierci rowerzystów na drogach. Jednak z czasem, symbolika Duch Roweru uległa zmianie, i stał się on miejscem upamiętnienia śmierci rowerzysty. Motywem tej zmiany był tragiczny wypadek, którego skutkiem była śmierć młodej kobiety jadącej na rowerze. Dziewczyna została strącona z roweru przez pędzący samochód i zmarła na miejscu. Zdarzenie to miało miejsce w Saint Louis w 2003 roku. Wówczas, na miejscu wypadku, postawiono biały rower z tabliczką, który miał być formą symbolicznej żałoby za zmarłą dziewczyną. Gest ten był następnie wielokrotnie powtarzany w innych miastach Stanów Zjednoczonych i Europy. Od tej pory Duchy Rowerów pojawiają się wszędzie tam, gdzie tragicznie ginie rowerzysta.
Moc symbolu Ghost Bike
Duchy Rowerów zyskały już swoje grono zaangażowanych komentatorów – zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Jedni doceniają rolę tego symbolu jako wzruszający sposób opłakiwania straty kogoś bliskiego, którzy przy okazji napomina innych użytkowników dróg. Przeciwnicy tego rodzaju celebracji pamięci o zmarłych twierdzą, że niepotrzebnie rozpraszają one uwagę i mogą doprowadzić do kolejnych wypadków. Ich zdaniem Ghost Bike postawiony dokładnie w miejscu zdarzenia, przykuwa uwagę kierowcy lub rowerzysty i zamiast pełnić funkcję znaku ostrzegawczego, odwraca uwagę uczestników ruchu drogowego.
Symbol sztuki ulicznej
Duchy Rowerów są także interesującymi obiektami sztuki ulicznej. Często przybierają one oryginalne formy, bywają zdobione białymi wstążeczkami, a nawet oblekane szydełkowanymi pokrowcami. Podobnie rzecz się ma ze stylistyką tabliczek umieszczanych na rowerach. Wiele z nich zawiera wzruszające dedykacje dla zmarłych w tych tragicznych wypadkach, krótkie sentencje lub wiersze. Rzadziej Duchy Rowerów oklejane są zdjęciami rowerzystów, choć i z tą formą estetyki symbolicznego grobu można się również spotkać. Ghost Bike to symbol pamięci i żałoby, który ma znaczenie nie tylko dla najbliższych zmarłego, ale i dla przypadkowych ludzi. Duch Roweru daje im szansę na refleksje o kruchości ludzkiego życia.