Pogrzeby z kremacją są coraz częstszą formą pochówku na terenie Polski. Jak można zaobserwować, coraz więcej spopielarni powstaje na terenie naszego kraju, a sami Polacy stają się bardziej otwarci na organizację pogrzebu z urną. Jeszcze kilkanaście lat temu, pogrzeby urnowe stanowiły marginalny odsetek we wszystkich organizowanych pogrzebach, teraz natomiast wiele osób zastanawia się właśnie nad taką formą ostatniej drogi. Choć nie ma żadnych dokładnych statystyk, szacuje się, że już około 30 procent wszystkich pogrzebów stanowią ceremonie z urną.
Pogrzeb tradycyjny a urnowy
W przypadku organizacji pogrzebu w tradycyjnej formie, z trumną, musimy jedynie zadbać o wybór trumny. Najczęściej dobry zakład pogrzebowy posiada własny magazyn oraz ekspozycję trumien, które potencjalny klient może obejrzeć i na ich podstawie dokonać właściwego wyboru. Decydując się na pogrzeb urnowy musimy zadbać o wybór trumny kremacyjnej. Najczęściej wybór opiera się na trumnach tekturowych (tak zwanych ekologicznych) oraz trumnach sosnowych. Te pierwsze dość rzadko wybierane są przez rodziny osób zmarłych. Po pierwsze, ich wytrzymałość jest z pewnością dużo niższa niż w przypadku trumien kremacyjnych sosnowych, co oznacza, iż nie każde ciało może być włożone do takiej trumny. Po drugie, często ich wygląd odstrasza potencjalnych nabywców. Oprócz trumny, głównym wyborem dla najbliższej rodziny jest także wybór odpowiedniej urny.
Specyfika dostępnych urn
Każdy profesjonalny zakład pogrzebowy posiada w swojej ofercie szeroki asortyment urn ze wszystkich rodzajów. Jest to dość niezbędne ze względu na indywidualne podejście każdej z osób oraz różne możliwości finansowe organizatorów pogrzebu. W przypadku niektórych urn możemy mieć pewność co do ich długowieczności dzięki zastosowanym materiałom, w innych natomiast możemy domniemywać, iż urna rozłoży się w dość krótkim czasie. Niektóre materiały podatniejsze są na możliwość obróbki, dzięki czemu tworzone wzory wyglądają bardziej skomplikowanie.
Rodzaje urn
Poniżej przedstawiam różne rodzaje urn:
- urny metalowe – cechują się większą wytrzymałością; duży wachlarz możliwych wzorów,
- urny drewniane – mniej odporna na działanie czasu; proste, nieskomplikowane wzory,
- urny kamienne – bardzo wytrzymałe; dość proste wzory; ze względu na strukturę kamienia rzadko można trafić na dwie takie same urny,
- urny mosiężne – wytrzymałe; najczęściej o bardzo ciekawych wzorach; jedne z droższych urn,
- urny kompozytowe – wyróżniają się dużą wytrzymałością; wzory proste; mniej popularne w Polsce,
- urny szklane – bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne; praktycznie niedostępne.