Śmierć jest nieodłącznym elementem ludzkiej egzystencji. Boimy się jej lub tego co następuje po niej. Jednak nie w każdym przypadku oznacza ona koniec życia. Większość z nas miała styczność ze śmiercią biologiczną, nieodwracalnym procesem, w którym poszczególne organy obumierają, a także ustają wszelkie czynności życiowe. Czym zatem jest śmierć kliniczna?

Charakterystyka śmierci klinicznej

Śmierć kliniczna to proces, który może przejść w śmierć biologiczną. Jednak dzięki szybko podjętej akcji ratunkowej, można przywrócić prawidłowe krążenie, a także oddech. Następuje ona zwykle po agonii. Ustaje wtedy praca układu oddechowego, a także zatrzymuje się krążenie. Osoba przestaje reagować na bodźce, a skóra robi się blada. Warto wiedzieć, że w takim wypadku mózg pracuje dalej, a w komórkach dalej zachodzą procesy życiowe. Pamiętajmy, jest to stan odwracalny tylko i wyłącznie dzięki szybkiej pomocy medycznej. Po nim następuje moment życia pośredniego. Oznacza to, że mimo iż w tkankach dalej mogą zachodzić pewne procesy, mózg nie jest już wstanie pracować. Prowadzi to do ostatniego etapu, nieodwracalnego, którym jest śmierć biologiczna.

Objawy śmierci klinicznej

Śmierć kliniczna to moment, w którym przestaje funkcjonować układ oddechowy i krążeniowy. Można wtedy zauważyć sinienie ust, dłoni, a także bladość skóry. Organizm przestaje reagować na dochodzące do niego bodźce. Układ nerwowy zostaje sparaliżowany, osoba nie odczuwa już ciepła, zimna lub nawet bólu. Odcięcie tlenu, uszkadza pracę mózgu, w szczególności kory mózgowej, której obumarcie już po 5 minutach, może doprowadzić do śmierci biologicznej. Ważne jest, aby w tym czasie podjąć wszelkie próby przywrócenia krążenia oraz oddechu – nie doprowadzi to wtedy do nieodwracalnych zmian w mózgu. Należy wiedzieć, że śmierć kliniczna może mieć różne podłoża, zarówno chorobowe jak i być następstwem nieszczęśliwego wypadku. Jeśli dojdzie do niej podczas hipotermii, czas reanimacji i podjęcia działań nieznacznie się wydłuża. Wyziębienie organizmu spowalnia wszystkie zachodzące w nim zmiany i procesy.

Ostatnie chwile

Śmierć biologiczna jest najtrudniejszym momentem, z którym musimy się zmierzyć. Pamiętajmy, w takim przypadku możemy zawsze liczyć na pomoc  zakładu pogrzebowego. Nie zostawi nas on ze wszystkimi formalnościami, wręcz przeciwnie, w tak trudnym czasie, weźmie na siebie wiele spraw związanych z organizacją i urzędami. Wybrany dom pogrzebowy, zapewni nam wsparcie i odciążenie, a także pomoże przebrnąć przez cały proces pogrzebu.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *