Odejście bliskiej osoby to bolesny moment dla rodziny i bliskich. W zależności od charakteru relacji łączącej nas ze zmarłym bywa jednym z najdotkliwszych doświadczeń życiowych. Należy pamiętać, że kwiaty odgrywają ważną rolę w uświetnieniu uroczystości pogrzebowej. Jak wykonać wieniec pogrzebowy? Co symbolizują konkretne kwiaty oraz na jakie się zdecydować?

Co symbolizuje wieniec pogrzebowy?

Wieńce pogrzebowe symbolizują gest pożegnania oraz pomagają stworzyć podniosłą atmosferę. We florystyce pogrzebowej, różnorodność kompozycji sprawia, że wiązanka na tę smutną okoliczność będzie miała charakter indywidualny. Staranny dobór wieńca pogrzebowego pozwoli oddać należytą cześć osobie nam bliskiej. Kondolencje składane poprzez kwiaty również mają symboliczny wymiar – wyrażają smutek i łączą w bólu z bliskimi zmarłego. W dzisiejszych czasach, ostatnie pożegnanie oraz uroczystości pogrzebowe przebiegają spokojniej, dzięki temu, że wszelkie formalności uzgadnia się z domem pogrzebowym, w tym zakres pomocy w doborze odpowiednich wieńców.

Wieniec pogrzebowy z jakich kwiatów?

W tradycyjnej florystyce pogrzebowej przeważają kwiaty koloru jasnego: białe lub kremowe, które symbolizują niewinność. Wybór innych barw: niebieskiej i czerwonej nie jest nietaktem, ale warto wtedy zdecydować się na mniej intensywny odcień. Wstęga powinna być koloru czarnego – jest to odcień symbolizujący smutek i żałobę. Jeśli nie jesteśmy zdecydowani lub przekonani do konkretnej wiązanki, zakład pogrzebowy może nas wspomóc poradą. W Polsce najczęściej wybierane kwiaty na uroczystości pogrzebowe to chryzantemy – białe, delikatne kwiaty w kształcie kuli. Do typowych kwiatów zalicza się również goździki i mieczyki – drobne o nieokreślonej formie. Wielkość wieńca często uzależniony jest od stopnia zażyłości ze zmarłym.

Jak wykonać wieniec pogrzebowy?

Do klasycznych kompozycji żałobnych używa się gałązek sosny lub świerku. Standardowy wieniec pogrzebowy powinien być wykonany w sposób ułatwiający postawienie go na stojaku. Do najczęściej wykonywanych wiązanek należą te w kształcie okręgu, choć coraz częściej kompozycje przypominają kształt serca lub krzyża. Jeśli potrzebujemy inspiracji możemy odwiedzić dom pogrzebowy, gdzie znajdziemy różnorodne wzory. Jeśli jednak pragniemy zrobić wieniec samodzielnie powinniśmy zacząć od przygotowania niezbędnych materiałów: kwiatów, gałązki, taśmy klejącej, drutu oraz wstążki. Przechodzimy do kolejnych czynności:

  • układamy odpowiedni kształt z drutu
  • pokrywamy drut gałązkami
  • rozmieszczamy kwiaty i mocujemy je drucikiem
  • mocujemy wstęgę

Wykonany osobiście wieniec będzie miał symboliczną wartość podczas uroczystości pogrzebowej.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *